Szkoła narciarska

Pytanie:

Witam serdecznie! Jeżeli można, chętnie skorzystałbym z rady odnośnie zakupu sprzętu - konkretnie nart. Jeżdżę na nartach od kilkunastu lat,  klasycznym stylu, planuję w najbliższej przyszłości zakup nart carvingowych. Mam 178 cm wzrostu, ważę jakieś 80 kg. Jakie narty można mi polecić?? Będę zobowiązany za radę. pozdrawiam! Grzegorz Romański


Odpowiedź:

Panie Grzegorzu wbrew pozorom  nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Jest to związane z wieloma cechami jakie posiadają narty carvingowe co za tym idzie sposób jaki się na nich jeździ Upraszczając można trzymać się pewnej reguły, a mianowicie:

  • Jeżeli preferuje Pan jazdę z dużymi prędkościami o dużym promieniu skrętu proponuje rozejrzeć się za nartami głównie z grupy „GS, RS" których promień skrętu wynosi w granicach 19-24 metry. Są to narty tzw. gigantowe.Proponuję narty nie dłuższe niż 5-10 cm i nie krótsze niż 10 cm od wzrostu.Dokładny dobór może różnić się w zależności od modelu i firmy ( również od umiejętności)

 

  • Kolejna grupa to narty których promień skrętu mieści się w granicach 13-18 metrów. Są to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne narty do szerokiego grona użytkowników mniej lub bardziej doświadczonych.Przeważnie wybierane właśnie przez osoby które zaczynają przygodę z carvingiem a miały już kontakt z narciarstwem klasycznym.Dobór długości podobny jak „GS, RS"

 

  • Promień skrętu poniżej 12 metrów czyli głównie narty z grupy „SC, SR, SL" pozwalają na zabawę siłą odśrodkową przy stosunkowo małych prędkościach Jednocześnie łatwiejsze do nauki carvingu od tzw. „zera". Ze względu na nasze wąskie stoki oraz wrażenia z  jazdy przy niewielkich prędkościach polecam je wszystkim osobą które chcą jeździć głównie na naszych polskich stokach

 

Dobór długości jest tu zależny od konkretnego modelu, chodź z zasady nie przekracza wzrostu.

Należy pamiętać że reguła jest to ogromnym uproszczeniem i należy ją stosować bardzo poglądowo, natomiast daje pewne rozeznanie  Każda narta niezależnie do której grupy ją zakwalifikować posiada opis oraz charakterystykę którą możemy znaleźć w katalogach. Głównie na podstawie tych informacji proponuję podejmować decyzję.

Rafał Kamiński - współwłaściciel Szkoły Narciarskiej i wypożyczalni Ski-Carv w Wiśle